Czym wyróżniają się nuty na perkusje?

Notacja perkusyjna odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też żaden profesjonalny perkusista nie może przejść obok niej obojętnie. W zapisie perkusyjnym jak przy wielu innych instrumentach używa się oczywiście nut.

Czy charakteryzują się nuty na perkusje?

W przeciwieństwie do wielu innych notacji, położenie nut na pięciolinii nie informuje o wysokości poszczególnych dźwięków, a jedynie o rodzaju instrumentu, który w danym momencie utworu ma wybrzmiewać. Jeżeli chodzi o nuty dla bębnów, to mogą być one umieszczone w wielu różnych miejscach na pięciolinii. Pozycja w dużej mierze uzależniona jest głównie od wysokości dźwięku. Jak łatwo się domyślić najniżej praktycznie zawsze znajduje się stopa, a popularny werbel na trzecim polu. Talerze oznaczane są krzyżykiem, wysoko na pięciolinii. Niektórzy perkusiści oznaczają talerze krzyżykami w kółeczku.

Co warto wiedzieć?

W sekcjach rytmicznych możliwe jest skracanie dźwięków pauzami. Nie można tego dokonać oczywiście w przypadku instrumentów tonalnych. To właśnie dzięki pauzie można znacząco ułatwić grę. Wynika to oczywiście z tego, że po każdym uderzeniu w instrument nie ma możliwości dalszego skrócenia dźwięku. Z praktycznego punktu widzenia nie ma żadnego większego znaczenia, jak długo dany dźwięk wybrzmiewa. Osoby, które chcą ćwiczyć i poprawiać swoje umiejętności gry i korzystać z materiałów dostępnych w sieci lub w książkach tematycznych, powinny jak najszybciej opanować nuty na perkusje. Bez znajomości nut znacząco ogranicza się pole do manewru.

Nuty na perkusje dostępne w tym miejscu.