Potencjometr logarytmiczny i inne

potencjometr logarytmiczny
Muzyka jest szeroko pojętą dziedziną. Składają się na nią inne poddziedziny, które ją współtworzą. Oprócz wokalu muzyka to przede wszystkim gra na instrumentach.

Gra na wszelakich instrumentach jest niezwykle trudna i wymaga dużych umiejętności. Ważna w przypadku gry na instrumentach jest również wiedza techniczna. Najczęściej spotykanym instrumentem wśród wielu ludzi jest gitara. Gitara towarzyszy ludziom od zawsze, a postęp techniki sprawia, iż daje ona coraz większe możliwości. Tradycyjna gitara akustyczna składa się ze strun, mostka, otworu rezonansowego, pudła rezonansowego, gryfu, progów, stroików oraz główki. Gitara elektroniczna posiada nieco więcej elementów składowych, w tym potencjometr, który działa na zasadzie klasycznego dzielnika napięcia.

Typowe zastosowanie potencjometrów w gitarach elektrycznych to regulacja prądu bądź napięcia. Wyróżnia się trzy podstawowe typy potencjometrów. Należą do nich potencjometr liniowy, potencjometr logarytmiczny oraz potencjometr wykładniczy. W każdym z nich zależność oporu od położenia ślizgacza ma inny charakter, to jest kolejno liniowy, logarytmiczny i wykładniczy. Istotną zaletą potencjometru logarytmicznego jest to, iż dźwięk zostaje zmieniany na liniowy przez ludzkie ucho, które posiada charakter wykładniczy. Wykorzystanie potencjometru logarytmicznego przy dużym doświadczeniu grającego, może stać powodem niesamowitych efektów w grze na gitarze elektrycznej.

Dodaj komentarz