Budowa werbla perkusyjnego

Werbel to instrument perkusyjny z grupy membranofonów, jego dźwięk jest nieokreślony. Jest to najważniejsza część zestawu perkusyjnego, poprzez konkretne materiały, z których jest wykonany, jego dźwięki są ostre, delikatne lub ciepłe.

BUDOWA WERBLA

Na całkowitą budowę werbla składa się:
– korpus drewniany lub metalowy,
– naciąg górny lub dolny,
– obręcze, które przyciskają membranę z dołu,
– śruby napinające naciągi,
– sprężyny, które rezonują,
– maszynka, która zwalnia mechanizmy naciągu,
– tłumik górnego naciągu oraz lug, najczęściej metalowy element, przymocowany do korpusu werbla, do niego można przypiąć śruby napinające naciągi.

Werbel perkusyjny z DrumCenter.pl ma średnice duże i małe, ale najczęściej jest to około 14 cali, głębokości werbli też są różne a te najczęściej występujące to 6 lub 8 cali.

OD CZEGO ZALEŻĄ DŹWIĘKI WYDAWANE PRZEZ DANY WERBEL?

Średnica i głębokość werbla wpływa na rodzaj wydawane dźwięku. Wpływ na dany dźwięk ma także materiał, z którego werbel jest wykonany. Powłoki zrobione ze sklejki a określonego rodzaju drewna dają brzmienie ciepłe i delikatne, natomiast powłoki wykonane ze stali, miedzi lub aluminium powodują, że werbel wydaje dźwięk bardzo głośny i ostry. W zależności od rodzaju muzyki, jaką chce grać perkusista, powinien dobrać sobie odpowiedni rodzaj werbla.
Werbel używany jest w muzyce symfonicznej, jak i w muzyce rozrywkowej, dlatego każdy jego wydźwięk będzie miał swoje odpowiednie zastosowanie. Ten mały bębenek jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny w zestawie perkusyjnym.