Dlaczego warto słuchać jazzu na LP?

Kto pasjonuje się muzyką, ten wie, że jazz to wyjątkowy gatunek, którego nie można pominąć w żadnym zestawieniu. Ta specyficzna muzyka, określana również mianem czarnej, nie ma sobie równych, a jej najwięksi twórcy to artyści znani na całym świecie, którzy stworzyli podwaliny innym gatunkom.

Skąd się wzięła muzyka jazz?

Narodziła się około 1900 roku w Stanach Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Niezwykle istotna jest jej etymologia, ponieważ składa się na nią nie tylko muzyka artystyczna i rozrywkowa amerykańsko-europejska, bo również przede wszystkim ludowa muzyka afrykańska, która zaczerpnięta jest od pieśni plantacyjnych ówczesnych czarnych niewolników.

Można więc z całą pewnością powiedzieć, że nie brakuje jej wyjątkowych i specyficznych czarnych korzeni, które tym samym nadają jej jedyny w swoim rodzaju charakter i brzmienie. Odkryj najpopularniejsze płyty LP na: https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/plyty-winylowe/jazz-190.html

Skąd się wzięła muzyka jazz?

Jazz LP – gratka dla koneserów

Nie może zabraknąć tego rodzaju muzyki na powracającej do łask płycie winylowej. Najwięksi koneserzy zgodnie przyznają, że muzyka jazz z płyty gramofonowej oddaje zupełnie inny klimat i dostarcza znacznie więcej wyjątkowych wrażeń, niż gdy słucha się jej z płyty CD.

Dla jazzu ma to szczególne znaczenie, ponieważ ten gatunek bazuje w bardzo dużej mierze na improwizacji. Linie melodyczne urozmaicane są specyficznymi „przedłużaczami”, które trudno zapisać i charakterystyczne są przede wszystkim dla tej muzyki. Największym artystom tego gatunku nie raz zdarzało się grać ze słuchu, więc każde wykonanie jednego utworu było wyjątkowe. To można usłyszeć właśnie na winylu.