Kilka słów o Djembe

Afrykański kontynent charakteryzuje się swoistą kulturą, zwyczajami, przesądami, czy poglądami. Chociaż niektóre z elementów wydają nam się przerażające i całkowicie niedopuszczalne, inne mogą fascynować i zachęcać do bliższego poznania. Bez wątpienia tego rodzaju czynnikiem jest muzyka i charakterystyczne afrykańskie instrumenty, których sam dźwięk może nas przenieść na ten niezwykły kontynent. Do tego rodzaju instrumentów należy Djembe, zwany również bębnem afrykańskim, który cieszy się już sporym zainteresowaniem w krajach europejskich.

Jak rozpoznać Djembe?

Djembe, czyli bęben afrykański jest stosunkowo prostym instrumentem perkusyjnym. Jego cechą charakterystyczną jest korpus wykonany z drewna, który pokrywa skórka z kozy, rzadziej bydlęca, czy antylopia.
Rozróżnia się dwie techniki naciągania membrany: tradycyjną za pomocą sznura i nowoczesną z wykorzystaniem specjalnych śrub.

Afrykański bęben możemy rozpoznać również po wydobywających się z niego dźwiękach. Prawdziwe djembe które można kupić w sklepie ma trzy podstawowe dźwięki: bas, ton, nazywany też „open” i slap.

Jak wydobyć poszczególne dźwięki z Djembe?

Aby wydobyć pożądane dźwięki z Djembe należy opanować technikę odpowiedniego uderzania w bęben. Każdy z dźwięków wymaga właściwego ułożenia dłoni i skierowania jej w odpowiednie miejsce na membranie.
Jeśli chcemy wydobyć z bębna dźwięk basowy, należy uderzyć w niego całą powierzchnią dłoni włącznie z palcami w sam środek membrany. Wówczas usłyszymy upragnione niskie basowe brzmienie.

„Open” uzyskujemy po uderzeniu wyprostowaną dłonią ze zgiętymi prócz kciuka palcami tuż przy krawędzi bębna.
Dźwięk zwany slapem wydobywamy poprzez uderzenie w membranę dłonią ułożoną w delikatny łuk. Dzięki temu usłyszymy charakterystyczny najwyżej brzmiący i zarazem najgłośniejszy odgłos.

Dodaj komentarz