Płyty winylowe: przyjemność z używania gramofonu

W latach 90-tych przemysł muzyczny zaczął aktywnie promować pliki audio. Technologia cyfrowa była uważana za zaawansowaną technologicznie i obiecującą. Publiczność entuzjastycznie przyjęła nowy format i szybko zapomniała o płytach winylowych. Jednak pomimo tego, że cyfrowe formaty są powszechnie używane, czarne krążki nie zniknęły z rynku.

Dlaczego ludzie wciąż kupują płyty winylowe?

Wielu miłośników muzyki woli płyty winylowe od muzyki cyfrowej https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/plyty-winylowe-182.html, ponieważ wierzą w doskonałą, analogową jakość dźwięku z czarnego krążka. Ale jest jeszcze jedna zaleta. Winyl może być przechowywany bez większych problemów, podczas gdy płyta CD lub iPhone z plikami muzycznymi może ulec zalaniu i stracić wszystkie ulubione utwory.

Korzystając z gramofonu, który jest odtwarzaczem tych płyt, można zapewnić sobie nieco więcej zabawy z samego odtwarzania muzyki.

Największą przewagą winylu nad płytami kompaktowymi jest ciepłe brzmienie płyty. To nie przypadek, że fani dobrej muzyki wolą słuchać swoich ulubionych utworów właśnie w tym formacie. Jednak nie tylko melomani wolą płyty winylowe od CD, ale również osoby, które nigdy nie przepadały za muzyką.

Niektórzy uważają, że chodzi tu nie tyle o przyjemność słuchania, co o radość z oglądania płyty kręcącej się na gramofonie i odczuwania wibracji. Poza tym ludzie lubią robić coś nietypowego i mieć oryginalny sposób spędzania wolnego czasu. Dla urozmaicenia można na przykład przykleić na powierzchni płyty małą naklejkę ze swoim imieniem lub ulubioną sentencją.

Dbaj o swoje płyty winylowe

Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie płyt LP? Jest kilka sposobów. Można użyć zwykłego zestawu do czyszczenia lub ściereczki z mikrofibry i płynu, np. alkoholu izopropylowego lub etylowego (oba dostępne w każdej drogerii). Aby mieć pewność, że płyty są czyste i bezpieczne, należy zwracać uwagę na ich stan – kurz, zadrapania itp. Należy czyścić je regularnie, aby zachować ich nienaganny stan. Warto odsłuchiwać je co jakiś czas, aby nie leżały zakurzone w pudełku.