Polskie soundtrack winyle to dobry wybór

Wśród polskich twórców muzyki filmowej znajdziemy światowe tuzy, kompozytorów, którzy sięgali po najwyższe laury przemysłu rozrywkowego i muzycznego. Do tych najważniejszych należą chociażby Wojciech Kilar lub Jan A. P. Kaczmarek, którzy pozwolili wynieść polskie kompozycje na najwyższy poziom.

Do produkcji polskich

Najważniejsze nagrania do polskich produkcji są znane większości Polaków. Starsze pokolenia z pewnością kojarzą motywy do popularnych filmów i seriali z charakterystycznymi motywami i melodiami, takie jak „Janosik” czy „Potop”. Jednak obecnie także uznani artyści tworzą dzieła na potrzeby współpracy z polskim przemysłem filmowym.

Wystarczy przywołać przykład Marcina Maseckiego, który skomponował ścieżkę dźwiękową do uznanego w Cannes filmu „Zimna Wojna” będącego koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Dużym wzięciem cieszą się polskie soundtrack winyle poskładane z dorobku jednego kompozytora. To dobry sposób, by bliżej poznać twórczość np. Wojciecha Kilara w pigułce.

Zagraniczny dorobek polskich twórców

Szerokie wody filmu, a co za tym idzie także muzyki filmowej to Stany Zjednoczone z Hollywood oraz Zachodnia Europa, gdzie prym wiodą Francja i Wielka Brytania. Wyjątkowym przykładem, oprócz już wspomnianych twórców jest Krzysztof Komeda. Jego muzyka filmowa do „Dziecka Rosemary” odniosła niewiarygodny sukces.

Podobnie warto poznać dokonania Michała Lorenca z jego kompozycjami do „Bandyty” bądź Zbigniewa Preisnera. Wiele z tych dzieł zostało wydanych w reedycjach, niektóre jeszcze czekają na winylowe wznowienie, które powinno być kwestią czasu.