Przeszkadzajki – potrzebne czy nie?

shakeryShakery są to instrumenty raczej dopełniające melodię niż ją tworzące. Są to tak zwane grzechotki perkusyjne czy – inaczej mówią – perkusjonalia rytmiczne bądź przeszkadzajki. Zazwyczaj składają się one z korpusu wykonanego z gliny, drewna bądź tykwy wewnątrz którego umieszczono kamyczki, ziarenka śrutu czy nasiona.

Choć wydaje się, że przeszkadzajka nie jest czymś istotnym, często to od niej zależy to czy słuchacz da się wciągnąć w słyszalny utwór. W wielu gatunkach muzyki stawia się przede wszystkim na shakery (zobacz), które w wyjątkowy sposób ”doprawiają” każdą piosenkę. Co ważne, są to instrumenty z rodziny perkusyjnej, gdyż to przede wszystkim one dodają utworowi charakteru i ubarwienia.

Warto pamiętać o tym, że przeszkadzajki potrzebują specyficznego ustawienia mikrofonu. Oczywiście nie ma złotej zasady, ale istnieje kilka wskazówek, którymi dobrze byłoby się kierować. Przede wszystkim istotny jest rodzaj mikrofonu oraz odległość w jakiej zostanie on ustawiony. Warto również zwrócić uwagę na kąt pochylenia mikrofonu.

Shakery dają ciekawe możliwości, z których warto korzystać. W bardzo wielu piosenkach to te pozornie niepotrzebne przeszkadzajki budują prawdziwy charakter utworu i sprawiają, że jest on niezapomniany.

Dodaj komentarz