Strojenie perkusji – niełatwa sprawa

Prawidłowe strojenie perkusji nie jest zadaniem łatwym i często wielu perkusistom, zwłaszcza początkującym, sprawia niemały problem. Tak naprawdę każdy perkusista z wieloletnim doświadczeniem ma swój sposób, dzięki czemu ktoś początkujący może się nią zainspirować i jej nauczyć. Choć prawdę mówiąc, często jest tak, że perkusista grający od wielu lat na tych samych bębnach, nie nastraja ich zbyt często.
Jedną z najskuteczniejszych metod na strojenie perkusji jest użycie… stroika. Zwłaszcza, jeżeli nie ma się zbyt wiele czasu. To niewielkie urządzenie sprawia, że całkowity czas strojenia perkusji nie jest dłuższy niż 20 minut, a dodatkowo uzyskane dźwięki są zawsze zgodne z założeniami.
Profesjonaliści uważają, że nie ma jednego bezbłędnego sposobu na strojenie perkusji (czytaj więcej)i że każdy powinien znaleźć swój. Zazwyczaj strojenie zależy od granej muzyki, gdyż każdy jej rodzaj wymaga nieco innych dźwięków. Ważne jest natomiast to, aby wszystkie śruby naciągu były dociągnięte z jednakową siłą.
Profesjonaliści perkusiści podkreślają też, że warto pracować nad ”soundem”. Dzięki temu mamy szansę być rozpoznani już o kilku uderzeniach, gdyż ”sound” jest elementem charakterystycznym dla każdego muzyka.

Dodaj komentarz