Blocki perkusyjne – jak wybrać rodzaj dla siebie?

Blocki perkusyjne należą do dość popularnej grupy przeszkadzajek. Głównych ich celem jest nadanie niepowtarzalnego charakteru oraz ekspresji odgrywanemu utworowi. Warto dodać, że za pomocą pudełek akustycznych można sprawić, że odgrywana melodia nabierze indywidualnego wyrazu. Dźwięk charakterystyczny dla tego instrumentu jest naprawdę wyrazisty i ciężko zastąpić go czymś innym.

Blocki perkusyjne stanowią zazwyczaj element rozbudowujące zestaw perkusyjny. Dostępnych jest tak wiele rodzajów, że każdy wybierze coś dla siebie. Mogłoby się wydawać, że każdy block jest taki sam, jednak to tylko pozory.

Jakość materiału

Przed zakupem pudełka akustycznego należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest ono wykonane. Uznaniem użytkowników cieszą się blocki drewniane, które są dość stabilne i trwałe. Można z nich wydobyć raczej ciepłe dźwięki. Nieco inaczej jest w przypadku pudełek z tworzyw sztucznych. Tonacja nieco różni się od modeli drewnianych. Oczywiście każdy muzyk ma własne upodobania i preferencje. Warto przetestować blocki od Drum Center. Nigdy nie wiadomo, który instrument sprawdzi się lepiej. Przeszkadzajki różnią się między sobą m.in. wysokością dźwięków. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, która z nich jest najlepsza. Każdy perkusista musi wyrobić sobie własną opinię.

Prosta konstrukcja

Bloski perkusyjne posiadają kształt pudełka i to właśnie dlatego są potocznie nazywane pudełkami akustycznymi. Prosta budowa nie oznacza jednak ograniczonych możliwości. Ilość dźwięków oraz ich tonacji jest bardzo duża. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko zależy wyłącznie od jakości instrumentu. Duże znaczenie mają również umiejętności gracza. Co prawda, aby wydobyć dźwięki z blocka należy jedynie uderzać w niego specjalną pałeczkę, jednak ta czynność również wymaga pewnych umiejętności. Przede wszystkim należy nauczyć się koordynacji ruchów. Jeśli nie chcemy, aby odgrywana melodia była jedynie zlepkiem uderzeń, należy wypracować własną technikę gry. Niezbędne jest do tego zachowanie odpowiedniego rytmu.