Kostki do gitary – jaką wybrać?

kostka gitarowaKostka gitarowa jest niepozorna, lecz jednocześnie bardzo ważna. Jest to mała płytka – trójkątna o zaokrąglonych bokach – wykonana z plastiku. Jej rolą jest szarpanie strun gitary w trakcie grania.

Przez wiele lat tworzono kostki gitarowe z różnych materiałów, takich jak metal, drewno, kamień, bursztyn i tym podobne. Kostki różnią się od siebie rozmiarem oraz materiałem, z którego są wykonywane. Ponadto, jednym z kryteriów zaważających na ich kupnie jest grubość. Wyróżnia się pięć grubości liczonych w milimetrach (bądź calach) – bardzo cienka, cienka, średnia, gruba oraz bardzo gruba.

Grube oraz duże kostki gitarowe preferowane są przez gitarzystów basowych, jednak solowi również wolą kostki o grubości trzech milimetrów. Ceny najwyższej jakości kostek wahają się od pięćdziesięciu aż do nawet stu złotych. Początkujący gitarzyści mogą jednak zakupić tanią, do trzech złotych.

Dla osób nieinteresujących się kategorią kostek, każda wygląda podobnie – jak zaokrąglony trójkąt, jednak rozróżnia się cztery ich rodzaje – standardową, najbardziej znaną i perfekcyjną na sam początek; łezkę – z zaokrągloną górną częścią, jednak szpiczastym dołem; jazzową, dostępną w różnych grubościach, jednak równocześnie małą oraz trójkątną – nadającą się do wszystkich rodzai muzyki. Ostatnia z nich jest niezwykle żywotna i można grać na wszystkich jej końcówkach. Ponadto, świetnie nadaje się do solówek oraz riffów.

Dodaj komentarz