Z czego składa się cajon?

cajonCoraz większą popularnością cieszy się drewniany cajon, na którym grają perkusiści. Potocznie nazywany skrzynią jest często spotykany szczególnie pośród muzyków ulicznych. Chociaż jego wygląd jest niepozorny, to okazuje się, że daje wiele możliwości i można za jego pomocą stworzyć wpadającą w ucho sekcję rytmiczną. Jak wygląda konstrukcja takiego cajonu?

Konstrukcja cajona oraz dostępne do niego dodatki
Cajon jest instrumentem pochodzącym z Peru i wyglądem przypomina skrzynię. Na jego konstrukcję składa się pięć drewnianych ścianek o około dwucentymetrowej grubości oraz szósta uderzana ściana, która wykonana jest z cieńszej sklejki. To właśnie ta ostatnia ścianka mocowana na śruby służy do regulacji brzmienia. Z kolei tylna płyta wyposażona jest w specjalny otwór i pełni funkcję rezonansu. Wewnątrz skrzyni można znaleźć specjalne struny oraz sprężyny, które umieszone są przy płycie uderzeniowej.
Osoby chcące uzyskać lepszą kontrolę niskich częstotliwości, najczęściej inwestują w bassreflex, który umieszcza się we wspomnianym otworze w płycie tylnej. W celu wzbogacenia barwy cajona można zakupić Schlagwerk Cajon Cabasa, który może by stosowany jako hi-hat. Z kolei Schlagwerk Side Kick & Heck Kick posiad blaszane talerzyki oraz odłączalną powierzchnię, którą uderza się stopą.

Dodaj komentarz