Metronom, czyli podstawowe urządzenie w muzyce

metronomTradycyjnie wyglądający jak małe, zgrabne pudełko z miarowo poruszającym się wahadełkiem, a współcześnie coraz częściej po prostu program komputerowy. Niezależnie od formy, metronom to od wieków podstawa rzetelnego uprawiania muzyki.

Co to jest metronom?
Zaglądając do słownika w poszukiwaniu właściwej definicji słowa metronom szybko dowiemy się, że jest to po prostu urządzenie, nieważne czy mechaniczne czy też elektroniczne, którego podstawowym zadaniem jest nadawanie odpowiedniego tempa utworom muzycznym.

Niemiecki wynalazek
Za wynalazcę tego, jakże istotnego przyrządu uznaje się Johanna Nepomuka Mälzla, niemieckiego inżyniera, budowniczego organów i wynalazcę. Twórcę tak zwanych „parharmoników”, czyli wielkich konstrukcji muzycznych, składających się z wielu pojedynczych instrumentów. Jednak zdecydowanie wynalazek metronomu, chociaż w gruncie rzeczy dość kontrowersyjnie wiązany z postacią Mälzla, to jego największe osiągnięcie, którym przeszedł do historii. Dlaczego to urządzenie jest aż tak ważne dla historii muzyki?

Znaczenie metronomów
Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że bez metronomu powstanie wielu wspaniałych dzieł stałoby pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko z powodu olbrzymiego znaczenia jakie dla każdego wykonania utworu muzycznego ma utrzymanie odpowiedniego tempa. Jest to również urządzenie niezbędne do ćwiczeń na praktycznie każdym instrumencie muzycznym.

Dodaj komentarz