Skąd się wzięły marakasy?

Patrząc na marakasy, większość osób widzi po prostu egzotyczne grzechotki. Cóż, poniekąd mają rację, bowiem instrumenty te wywodzą się z pierwotnych grzechotek, jakie były przygotowywane z tykwy wypełnionej kamykami, w której szyjka owocu pełniła rolę rączki. Jaka historia stoi jeszcze za tym prostym i wydającym przyjemny dźwięk instrumentem?

Witamy w Ameryce!

To z Ameryki Południowej pochodzą grzechotki, od których swoje pochodzenie wzięły marakasy. Były wykonywane ze wspomnianej tykwy bądź terakoty, na którą nie nakładano glazury. Marakasy to instrument bardzo rozpowszechniony dziś w obydwu Amerykach i występujący w wielu różnych rodzajach. Możemy napotkać choćby marugę, która może występować pojedynczo, a jest stworzona z tykwy lub blachy, cabazę, którą z kolei umiłowały sobie zespoły samby, chequeré, czyli marakas większych rozmiarów, który nie posiada rączki i jest przyozdobiony różnego rodzaju paciorkami. Europa poznała ten instrument w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to na Starym Kontynencie pojawiła się moda na muzykę pochodzenia kubańskiego.

Marakasy – ciekawostki

Podobne instrumenty odnajdziemy również w wielu plemionach afrykańskich. Co więcej, w części z nich jedynie kobiety mogą na nich grać. Zazwyczaj odbywa się to w formie rytuału, podczas którego panie zbierają się w dużą grupę i energicznie potrząsają grzechotkami. Kobiety w tych rejonach nie tylko grają na tych instrumentach, ale i je wytwarzają.

Dodaj komentarz